Covid 19 Salgını Sürecinde Sosyal Medya Kullanımı ve Asosyal Davranışlar

Author :  

Year-Number: 2023-107
Yayımlanma Tarihi: 2023-01-27 14:46:08.0
Language : Türkçe
Konu : Eğitim Yönetimi
Number of pages: 4771-4790
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

2019 yılının son günlerinde Çin'in Vuhan kentinde başlayan yeni bir zatürre salgını kısa sürede tüm dünyaya yayıldı ve salgın haline geldi. Covid19 olarak adlandırılan bu salgın, 11 Mart 2020 tarihinde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edildi. Salgınla mücadele için uluslararası alanda uygulanan bir dizi önlem var. Bu önlemlerden bazıları sosyal izolasyon, karantina süreci, okul, sinema, restoran, kafeterya ve toplumda yaygın olarak kullanılan diğer birçok ortak alanın kısıtlamaları veya kapatılması ve dokunma dinlenmeleri gibi düzenlemelerin sosyal izolasyona kısıtlamaları vardır. İnsanların günlük rutinlerinde ve ruh hallerinde çok ani değişiklikler olması, özellikle çevrimiçi oyunlar ve sosyal ağlar olmak üzere dijital eğlence tüketiminin artmasına neden oldu.
 Sosyal medya kullanımı, çeşitli sosyal faydalar sağlasa da aynı zamanda bazı insanlarda bir takım psikolojik veya zihinsel sorunlara yol açarak insanların asosyal davranışlar sergilemesine neden olabilmektedir. Bu makalede, pandemi döneminde yapılan araştırmalar ve raporlardan yola çıkılarak covid 19 döneminde sosyal medya kullanımının asosyal davranışlar üzerindeki etkisi incelenecektir.

 

Keywords

Abstract

A new pneumonia epidemic, which started in Wuhan, China in the last days of 2019, spread all over the world in a short time and became an epidemic. This epidemic, called Covid19, was declared a pandemic by the World Health Organization (WHO) on March 11, 2020. There are a number of measures implemented internationally to combat the epidemic. Some of these measures include social isolation, quarantine process, restrictions or closure of school, cinema, restaurant, cafeteria and many other common areas commonly used in the community, and regulations such as touch rests have restrictions on social isolation. The very sudden changes in people's daily routines and moods have led to increased consumption of digital entertainment, especially online games and social networks.
 Although the use of social media provides various social benefits, it can also cause some psychological or mental problems in some people, causing people to exhibit asocial behaviors. In this article, the effect of social media use on asocial behaviors during the covid 19 period will be examined based on the researches and reports made during the pandemic period.

 

Keywords


                                                                                                    
 • Article Statistics