Depremde Kurtarılacak Bir Yaralı İken, Arama Kurtarmacı Olmaya Uzanan Bir Başarı Hikâyesi: Cihad Karagöz

Author:

Year-Number: 2022-102
Yayımlanma Tarihi: 2022-09-30 22:12:33.0
Language : Türkçe
Konu : İnsan Kaynakları Yönetimi
Number of pages: 3025-3031
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

Hayat mucizelerle dolu girift bir olgudur. Bazen hayatın akışı içinde yaşadığınız küçük veya büyük olaylar sizi bazı tercihler yapmaya iter. İnsan, doğası gereği edindiği tecrübelerle daha sonra karşılaşacağı irili ufaklı mücadeleler için bilinçaltına yerleşen sistematik bir bilgi akışıyla birlikte edinimler ve hayatla baş edebilme kabiliyeti elde eder. Hayatımızda sürekli tercihler yaparak ilerleriz ve yaşamımıza devam ederiz.

Hayatımızda yaptığımız en önemli tercihlerden biri de şüphesiz meslek seçimidir. Aslında henüz küçük bir çocukken, büyüdüğümüz zaman hangi mesleği yapmak istediğimiz sorusu herkesin karşılaştığı kaçınılmaz sorudur. Günümüzde hâlâ revaçta olan bir sorudur bu. Ama soruya verilen cevaplar, içinde bulunduğumuz çağın getirmiş olduğu popüler kültüre göre değişiklik gösterebilmektedir. Şu an hâlâ birçok çocuk eskiden olduğu gibi, doktor, öğretmen, mühendis veya polis olmak isterken, birçoğu da youtuber, e-sporcu veya influencer olmak istiyor. Ben de küçük bir çocukken her zaman profesyonel bir futbolcu olmak istiyordum. Aslında tam da hayallerimi gerçekleştirmişken hiç aklıma gelmeyen bir sakatlık nedeniyle hayallerime son verip yeni bir hayalin peşinden gittim. Benim meslek seçimimde izlediğim bir film çok etkili olmuştu. Hatta o filmin hayatımı değiştirdiğini söyleyebilirim.

Eminim hayatımızda birçoğumuzun meslek seçiminde farklı hikâyeler yatıyordur. Bizim bu çalışmadaki kahramanımız Cihad Karagöz’ün meslek seçiminde harika bir hikâye yatıyor. Cihad Karagöz üzerinden hem itfaiyecilik mesleği hakkında bilgi edineceğiz hem de onun hikâyesiyle güzel bir macera yaşayacağız.Bu çalışma ilerde itfaiyeci olmak isteyen bütün genç cesur yüreklere bir ilham ırmağı olabilecektir.

Bu çalışmaya sunduğu katkı ve gelecek nesil itfaiyecilere verdiği ilhamdan dolayı sevgili arkadaşım Cihad Karagöz’e en içten duygularımla teşekkür ederim.

Keywords

Abstract

Life is truly an intricate phenomenon full of miracles. Sometimes the small or big nuances you experience in the normal flow of life push you to make some choices. It is gained through the experiences of human nature, the big and small struggles that it will encounter later, a systematic flow of information placed in the subconscious and the ability to cope with gains. We move forward by constantly making choices in our lives and continue our lives.

Perhaps one of the most important choices we make in our lives is undoubtedly the choice of profession. Actually, when we were just a kid, The question of what profession we want to do in the future when we grow up is an inevitable question that everyone faces. This question is still very popular today. But the answers given to the question may vary according to the popular culture brought by the time and the age. . While many children still want to be doctors, teachers, engineers or police as they used to be, many of them want to be youtubers, e-athletes or influencers. When I was a little kid, I always wanted to be a professional football player. In fact, just when I had realized my dreams, due to an injury that I had never thought of, I gave up my dreams and followed a new dream. A movie I watched was very influential in my career choice. In fact, that movie changed my life.

I'm sure many of us have different stories in our career choices. There is a great story in the choice of profession of our hero, Cihad Karagöz, in this work. Through Cihat Karagöz, we will both learn about the firefighting profession and have a good adventure with her story. This work will be a river of inspiration for all young brave hearts who want to be firefighters in the future.

I would like to express my sincere gratitude to my dear friend Cihat Karagöz for her contribution to this work and for the inspiration she has given to the next generation of firefighters.

Keywords