TÜRK KATILIM BANKLARI İLE İRAN İSLAM BANKALARININ KURUMSAL MÜŞTERİLERİNİN MEMNUNİYETLERİ AÇISINDAN DEĞERLENDİRİLMESİ: BİR UYGULAMA

Author:

Year-Number: 2018-22
Yayımlanma Tarihi: null
Language : null
Konu :
Number of pages: 3963-3972
Mendeley EndNote Alıntı Yap

Abstract

İran'da son yirmi yılda, özel bankacılık sektörü ile birlikte küresel bankacılığın gelişmesi, banka müşterilerinin iç ve dış piyasalarda ihtiyaç seviyelerini artırmış ve bankacılık iş ortamında hem ciddi hem de kalıcı değişikliklere sebep olmuştur. Temel değişikliklerden biri ise müşteri odaklı bankacılığın, ürün merkezli bankacılığın yerine geçmesidir. Bu çalışma, özellikle İran bankacılık sistemini Türkiye'nin katılım bankacılık sistemi ile işlevler ve kurumsal müşterilerin memnuniyetleri açısından karşılaştırmaktadır. Bu çalışmada, önce kurumsal bankacılığın tarihçesine değinilmiş, daha sonra doğrulayıcı faktör analizimetodu ile İran’ın bankaları ile Türkiye'nin katılım bankaları incelenerek, kurumsal müşterilerin memnuniyet perspektifleri ve bankların sundukları hizmetler kıyaslanarak ölçülmüştür. Son olarak, İran müşteri kitlesinin beklentilerine uygun olabilecek, kurumsal bankacılığın iyileşmesi için mümkün yollar öneri olarak sıralanmıştır.

Keywords

Abstract

Development of comprehensive banking and private banks during last two decades in Iran, increased customers’ local and global requirements, so, banking industry has serious and permanent evolution. On the other hand, with new generation of banking business, enormous changes happened in services. One of the most important changes is replacing the customer focused banking with product orientation one. First of all in this research, reviewed the history of Iranian corporate banking and Turkish Islamic banks and then compared the customer’s satisfaction due to their exceptions and banks provided services for them with Exploratory Factor Analysis method. Finally, according to Iranian customer’s point of view, offering the approachable solution to improve the corporate banking.

Keywords